Wybór programu księgowego

Księgowanie to na prawdę istotna sprawa, bez względu na to czy firma funkcjonuje w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych sporo specjalistycznych oprogramowań, jednak nie prawie każdy z nich może spełniać nadzieja. Należy jest za każdym razem zaznajomić się ze szczegółowymi widokami na najbliższe czasy programu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę przychodów i rozchodów, nie będzie potrzebowała kodu adekwatnego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie ma co zamawiać systemu na wyrost, gdyż po prostu zawiera on zupełnie inne komponenty niż niezbędne dla tego typu działalności gospodarczej. Bardzo dobry program księgowy dla niedużych i średnich firm jest za każdym razem zwyczajny – prostota w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy zainstalować i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należy „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego tj. nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, w razie konieczności adres e-mailowy i telefon, a co najistotniejsze – czy firma jest płatnikiem VAT (jeśli jest zwolniona z VAT, to należałoby wprowadzić adnotację na jakiej podstawie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie dystrybucji). Warto wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość istotne w przypadku stosowania przedpłat, a jeżeli już taka możliwość występuje, to czy można fakturę proformę zmienić w dokument sprzedaży.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być możliwość przesyłania go w formie elektronicznej (przykładowo w schemacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty najważniejszym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, szczególnie że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację produktów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć całkowicie alternatywę z magazynem. Bardzo ważna jest również możliwość wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu przeróbek w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom właściwe księgowanie.

Dodatkowe informacje: ksiega-podatkowa.pl.

Dodaj komentarz